Onderzoek Laagdrempelige Steunpunten

Hoe kunnen we laagdrempelige steunpunten opzetten die echt aansluiten bij mensen met psychische problematiek? Wij onderzochten dit. Conclusie: er zijn veel laagdrempelige ontmoetingsplekken, maar slechts enkele zijn door en voor ervaringsdeskundigen.

Lumen kreeg in 2024 de opdracht om laagdrempelige steunpunten te organiseren voor mensen met psychische problematiek in de 13 gemeenten van de regio Holland Rijnland. Om dit goed voor te bereiden, lieten we een onderzoek uitvoeren door Astrid Suurmond. Het onderzoek bestond uit drie onderdelen

  1. het opstellen van criteria
  2. een inventarisatie van bestaande steunpunten
  3. een voorstel voor een plan van aanpak.

Haar belangrijkste conclusie:

“Er zijn veel laagdrempelige ontmoetingsplekken, maar slechts enkele voldoen aan een cruciaal criterium uit het Integraal Zorgakkoord: door en voor ervaringsdeskundigen.” – Astrid Suurmond (onderzoeker)

 

1 Criteria

Wanneer kunnen we een initiatief of organisatie een laagdrempelig steunpunt noemen zoals in het Integraal Zorgakkoord  bedoeld is? In dit deel beschrijven we aan welke criteria een laagdrempelig steunpunt moet voldoen om bij te dragen aan het beoogde resultaat.

Lees meer: criteria laagdrempelige steunpunten (aug 2024)l

2 Inventarisatie

Welke steunpunten zijn er in 13 gemeenten van de regio Holland Rijnland en voldoen deze aan de criteria? Deze inventarisatie gebruiken we als basis voor het plan van aanpak voor het (door) ontwikkelen van laagdrempelige steunpunten in de regio Holland Rijnland.

Lees meer:inventarisatie Steunpunten (nov 2024)

3 Plan van aanpak

In het plan van aanpak zetten we uiteen wat nodig is om te komen tot één volwaardig steunpunt per subregio met daarnaast meerdere inloop- en ontmoetingsplekken door en voor mensen met psychische kwetsbaarheid.   

Lees meer: plan van aanpak Laagdrempelige Steunpunten (dec 2024)